Templates by BIGtheme NET

آموزش ساخت کامل عروسک پارچه ای

با سلام

همونطور که می دونید شبکه آموزش گرافیک رایانه ای تا بحال سری های آموزشی متنوعی رو به اتمام رسونده که از بین آنها ۲ سری آموزشی گلوله و تیغه برای فروش روی سایت قرار دارند و بقیه سری های آموزشی به صورت رایگان برای دانلود در اختیار کاربران عزیزمون گذاشته شده اند. آخرین سری آموزشی تکمیل شده توسط CGNet.ir همین سری آموزشی مدلسازی، تکسچرینگ و رندرینگ یک عروسک پارچه ای در بلندر هست که در قالب ۳ قسمت و بازهم به صورت رایگان ارائه شده است :

Stuffed Doll Rendering رندرگیری از عروسک پارچه ای در بلندر

۱- مدلسازی عروسک پارچه ای در بلندر

اگه یادتون باشه چند وقت پیش آموزشی در مورد مفاهیم مدلسازی داشتیم و در اون روش ها و ابزارهای متداول رو معرفی کردیم، حالا در این آموزش میخوایم از ابزارهای گفته شده در عمل استفاده کنیم و مدل ساده ای رو بسازیم. برای این منظور من در نظر گرفتم عروسک پارچه ای استویی گریفین یعنی روبرت را کامل بسازم، فکر می کنم برای شروع مدل ساده و خوبی باشه در عین حال مباحث زیادی رو میتونه در بر بگیره. این آموزش رو احتمالا در سه قسمت تکمیل خواهیم کرد. در قسمت اول به مدل سازی عروسک پارچه می پردازیم و محیطی که میخوایم توی اون قرار بگیره. در قسمت دوم متریال های مورد نیاز رو آماده می کنیم و به مدلمون میدیم و نور پردازی رو شروع می کنیم و نهایتا در قسمت سوم به جزئیات کار میپردازیم، صحنه مون رو برای یک کامپوزیشن خوب آماده می کنیم و کار رو رندر میگیریم.

در این سری ما از موتور رندر سایکلز (Cycles) در بلندر استفاده خواهیم کرد که با وجود خروجی های خوبی که میگیره، کار کردن باهاش بسیار ساده و لذت بخش هست. در این قسمت بیشتر با ابزارهای انتخاب اجزاء مختلف polygonها یعنی Faceها ، Edgeها و Vertexها کار می کنیم و به حالت دادن مدلمون می پردازیم، برای این کار از Proportional Editing بهره می بریم که سرعت کار رو افزایش میده و با تکنیک های مختلفی مثل استفاده از Mirror و Subdivisionها  کار رو جلو می بریم.

Stuffed Doll Modeling مدلسازی عروسک پارچه ای در بلندر


۲- تکسچردهی عروسک پارچه ای در بلندر

در این قسمت می خوایم عروسکمون رو بافت دهی کنیم. این قسمت شامل مباحثی مثل Unwrap کردن مدل و ساخت UV Map هست و اینکه چطور هم با استفاده از ویرایشگر متریال (Material Editor) و هم با استفاده از Node Editor متریال خودمون رو بسازیم و به مدلمون نسبت بدهیم. در این فیلم آموزشی خواهیم دید که چطور رنگ تکسچرمون رو در خود بلندر ویرایش کنیم، چطور برای موتور رندر سایکلز (Cycles) حالتی مثل Bump Map یا Normal Map رو داشته باشیم، چطور میزان Bump رو تغییر بدیم، و نهایتا نورپردازی کار رو بهبود ببخشیم و…

Stuffed Doll Texturing تکسچردهی عروسک پارچه ای در بلندر


 

Stuffed Doll Rendering رندرگیری از عروسک پارچه ای در بلندر
باسلام. این آموزش، قسمت آخر ساخت عروسک پارچه ای هست، توی این قسمت اول اون موها و جزئیات روی پارچه رو می سازیم و کارهایی که انجام دادیم رو نهایی می کنیم یعنی مکان دوربین رو برای داشتن یک زاویه مناسب تنظیم می کنیم، فوکوس را جایی که میخوایم قرار میدیم (Depth of Field) تظیمات دوربین رو انجام میدیم، یه کمی به محیط کار میپردازیم، نورپردازیمون رو بهبود می بخشیم و تنظیمات رندر رو مرور می کنیم و کلا یه خروجی مناسب از کار میگیریم.

Stuffed Doll Rendering1 رندرگیری از عروسک پارچه ای در بلندر

امیدوارم از این سری آموزشی لذت برده باشین و کلا با فضای مدلسازی و روندی که تا گرفتن خروجی های Still Frame در این جور کارها انجام میشه آشنا شده باشید. همونطور که مشاهده کردید من تمامی کار رو در حین آموزش انجام دادم و سعی کردم کاری اصلا پشت دوربین انجام نشه تا با دستکاری هایی که انجام میشه، تست هایی که صورت میگیره و کلا آزمون و خطاهایی که اتفاق می افته آشنا بشین. مطمئنا زمانی که صرف این کار می کنید با توجه به میزان تجربه تون متفاوت خواهد بود ولی به هر جهت این مرحله هم یکی از مراحل کامل شدن کار هست که اجتناب ناپذیره. توی این آموزش ساده ترین حالت کار و WorkFlow سنتی مدلسازی رو دنبال کردیم. یعنی خودمون رو درگیر Sculpt و Bake و مسائل مشابه نکردیم. انشاالله در آینده مدل های پیچیده تر و WorkFlow های کاملتر رو مورد بررسی قرار خواهیم داد. در آخر یک بار دیگه باید بگم تفاوتی نداره که از چه نرم افزار سه بعدی سازی استفاده می کنید چون ابزارها در همه نرم افزارها مشابه عمل می کنند فقط مکان اونها متفاوته.

نظراتتون مطمئنا در سری های بعدی باعث بهبود سطح آموزش ها خواهد شد.

کارهایی که با استفاده از این آموزش یا آموزش های مشابه انجام میدید رو در هر سطحی که هست توی تاپیک مربوطه با بقیه دوستان به اشتراک بگذارین تا بتونیم مجموعه ای از عروسک های پارچه ای داشته باشیم.
Stuffed Doll Rendering0 رندرگیری از عروسک پارچه ای در بلندر

شبکه آموزش گرافیک رایانه ای، 1391 - 1394

سایت در حال به روز رسانی می باشد